30 Janar 2023

Toyota, riparim falas për makinat hibride Prius

Tokio, 10 shkurt - Shtypi japonez njofton se firma Toyota do t’u kërkojëqindra mijëra qyetarëve të çojnë për riparim falas makinat  hibridePrius, një prej modeleve më popullore të Toyotës, që kanë frenadifektoze.

Toyota nuk e ka konfirmuar këtë njoftim. Problemi me frenat mund të jetë i pranishëm në 270 mijë makina Prius që janë në përdorim në Japoni dhe në Shtetet e Bashkuara. 

Toyota ka marrë rreth 100 ankesa nga individë të ndryshëm, që thonë se në situata të caktuara,  përkohësisht, frenat duket se pushojnë së funksionuari. 

Toyota, firma më e madhe në botë e prodhimit të makinave, ka tërhequr nga qarkullimi miliona makina të tjera të modeleve të ndryshme, që kanë probleme me pedalin e gazit.

Kongresi amerikan ka kërkuar zhvillimin e senacave dëgjimore lidhur me problememt me makinat Toyota. Seanca e parë pritet të zhvillohet të mërkurën, kur për të dëshmuar janë thirrur, presidenti i filialit të Toyotës për Amerikën e Veriut, Joshimi Inaba, si dhe zyrtarë amerikanë të sektorit të transportit dhe sigurisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)


- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)