02 Shkurt 2023

Toyota pezullon prodhimin e makinave

Tokio, 28 shkurt - “Toyota Motor Corp” tha se do të pezullojë të gjitha prodhimet e fabrikës vendase që nga 1 Marsi duke humbur rreth 13,000 makina pasi një kompani që furnizonte pjesë plastike dhe komponentë elektronikë u godit nga një sulm i dyshuar kibernetik.

Ndërkohë ende nuk ka një informacion se kush qëndron pas sulmit apo motivi. Sulmi vjen menjëherë pasi Japonia iu bashkua aleatëve perëndimorë në vendosjen e sanksioneve ekonomike kundër Rusisë për shkak të pushtimit të saj në Ukrainë.

Kryeministri japonez Fumio Kishida tha se qeveria e tij do të hetojë incidentin dhe nëse Rusia ishte e përfshirë.

Ndërprerja e prodhimit vjen pasi prodhuesi më i madh i makinave në botë po trajton ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit në të gjithë botën të shkaktuara nga pandemia Covid-19 që e ka detyruar atë dhe prodhuesit e tjerë të makinave të pezullojnë prodhimin.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)