14 Gusht 2022

Toyota pezullon prodhimin e makinave

Tokio, 28 shkurt - “Toyota Motor Corp” tha se do të pezullojë të gjitha prodhimet e fabrikës vendase që nga 1 Marsi duke humbur rreth 13,000 makina pasi një kompani që furnizonte pjesë plastike dhe komponentë elektronikë u godit nga një sulm i dyshuar kibernetik.

Ndërkohë ende nuk ka një informacion se kush qëndron pas sulmit apo motivi. Sulmi vjen menjëherë pasi Japonia iu bashkua aleatëve perëndimorë në vendosjen e sanksioneve ekonomike kundër Rusisë për shkak të pushtimit të saj në Ukrainë.

Kryeministri japonez Fumio Kishida tha se qeveria e tij do të hetojë incidentin dhe nëse Rusia ishte e përfshirë.

Ndërprerja e prodhimit vjen pasi prodhuesi më i madh i makinave në botë po trajton ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit në të gjithë botën të shkaktuara nga pandemia Covid-19 që e ka detyruar atë dhe prodhuesit e tjerë të makinave të pezullojnë prodhimin.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)