03 Shkurt 2023

Stellantis ndalon prodhimin në një fabrikë furgonësh në Rusi

Moskë, 19 prill - Prodhuesi francezo-italian i automjeteve "Stellantis" konfirmoi se po ndalon prodhimin në një fabrikë furgonësh në Kaluga të Rusisë, duke ia atribuuar vendimin "sanksioneve të kryqëzuara" dhe "vështirësive logjistike".

"Duke pasur parasysh rritjen e shpejtë ditore të sanksioneve të kryqëzuara dhe vështirësive logjistike, Stellantis ka pezulluar operacionet e saj prodhuese në Kaluga për të siguruar përputhjen e plotë me të gjitha sanksionet e kryqëzuara dhe për të mbrojtur punonjësit e saj", thuhet në një deklaratë të kompanisë.

Që nga shpërthimi i luftës në Ukrainë, të cilën Rusia e filloi më 24 shkurt, disa kompani të huaja kanë pezulluar aktivitetet e prodhimit në Rusi, duke përfshirë prodhuesit e makinave Renault, Mitsubishi dhe Toyota.

"Stellantis" po operonte në Kaluga, rreth 200 kilometra në jugperëndim të Moskës, në partneritet me Mitsubishi. Muajin e kaluar, "Stellantis" kishte pezulluar eksportet dhe importet drejt dhe nga Rusia, por e mbajti fabrikën e saj ruse në funksion.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)