30 Janar 2023

Sofja do të paguajë 4,8 milionë euro për naftësjellësin

Sofje, 27 korrik - Bullgaria u pajtua të paguajë 4,88 milionë euro për naftësjellësin Burgas-Aleksandropolis, deklaroi për RIA „Novosti“ zëvendës kryetari i „Transneft“, Mihail Barkov.

Siç shkruan „Bgnes“, Barkovi ka marrë pjesë në bisedimet me zëvendës kryeministrin dhe ministrin e Financave, Simeon Xhankov që u mbajtën në Sofje më 22-23.

„Është arritur mirëkuptim i ndërsjellë për pagesën e borxhit për projektin me vlerë prej 4,88 milionë eurove, pasi që shteti bullgar pranoi se ekziston një borxh i tillë nga ana e saj që duhet të paguhet“, shtoi ai.

Barkov tha se bisedimet janë „të mira dhe konstruktive“, duke shtuar se Bullgaria merr përsipër përgjegjësinë për pjesëmarrjen e saj në projektin. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)