05 Shkurt 2023

Shënohet 31 vjetori i grevës së minatorëve të “Trepçës”

Prishtinë, 20 shkurt - Me rastin e 31 vjetorit të grevës së minatorëve të Trepçës, e cila shënon ngjarjen historike të minatorëve, jo vetëm të “Trepçës”, por të tërë Kosovës, në Stantërg u mbajt manifestimi qendror “Java e Minatorëve”.

Përveç minatorëve grevistë dhe atyre aktual, në këtë manifestim mori pjesë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kryetari i komunës, Agim Bahtiri, kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, përfaqësues të ministrive, deputetë të Kuvendit të Kosovës, drejtorë dhe asamblistë të Kuvendit Komunal të Mitrovicës.

Me këtë rast kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, potencoi se greva e minatorëve është një ngjarje e cila shënoi një epokë të re, të cilën vazhdojmë ta kujtojmë me rezistencën e jashtëzakonshme të 1300 minatorëve.

“Minatorët ishin minatorë me profesion, por ishin edhe avokat me pasion, minatorë sepse duhet të krijonin të ardhura për familjet e tyre, ndërkaq avokat sepse kishin marrë mbi supet e tyre mbrojtjen e popullit shqiptar duke e pasur parasysh faktin sepse ata kishin njohuri shumë të thella mbi sistemin e atëhershëm, dhe kështu nuk i duruan padrejtësitë të cilat iu bënë gjatë asaj kohe. Ne e konsiderojmë që Trepça është një thesar publik dhe ne si qeveri nuk do të ndalemi dhe do të punojmë fort në mënyrë që t’ia kthejmë namin gjigandit “Trepça”, tha kryeministri Kurti.

Në fjalën e tij kryetari i komunës, Agim Bahtiri, theksoi se është kënaqësi e veçantë që ndodhet në mesin e minatorëve, për të kujtuar njërën nga ngjarjet më të rëndësishme historike të rrugëtimit të Kosovës dhe qytetarëve të saj drejt lirisë dhe pavarësisë.

“Para 31 vitesh ju ishit ata të cilët e kundërshtuat sistemin e atëhershëm jugosllav, sistem që tentonte të na copëtonte dhe të mohonte të drejtat tona. Pas gjithë atyre vuajtjeve të cilat padrejtësisht iu bënë popullit tonë dhe minatorëve të Trepçës, ka ardhur koha tani me qeverisjen e re të udhëhequr nga kryeministri Kurti, të largohet korrupsioni dhe të gjitha parregullsitë që kanë ndodhur në të kaluarën, në mënyrë që ti kthehet dinjiteti minatorëve dhe Minierës “Trepça”, tha ndër të tjerash kryetari Bahtiri.

Ndërsa kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, theksoi se minatorët e Trepçës e donin Republikën, prandaj e ngritën fuqishëm zërin ndaj okupuesit dhe kundër ndryshimeve kushtetuese te asaj kohe.

“Ngjashëm edhe sot, minatorët dëshirojnë mbrojtjen e pavarësisë se Kosovës, integritetin territorial, sovranitetin e vendit dhe dinjitetin qytetar. Falë kësaj sakrifice dhe vlerave të cilat na udhëhoqën e që përkrah nesh i rreshtuan shtetet demokratike të botës, kjo ëndërr është realizuar dhe pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme. Trepça është e paprekshme”, tha kryeparlamentarja Osmani.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)