02 Shkurt 2023

SHBA vendos sanksione ndaj kompanisë ruse Rosneft Trading

Washington, 19 shkurt - Administrata e Presidentit Trump ka njoftuar për sanksione kundër një kompanie ruse të kontrolluar nga shteti që ka ndihmuar qeverinë e Venezuelës të shmangë embargon amerikane të naftës dhe i ka mundësuar Presidentit Nicolas Maduro të qëndrojë në pushtet.

Zyrtarët e administratës thanë se kompania Rosneft Trading S.A. dhe presidenti i saj, Didier Casimiro, do t'i shtohen një liste të zezë financiare, një masë kjo që pritet ta nxjerrë në masë të madhe atë vetë si dhe kompaninë që ai drejton nga sistemi financiar global.

Sanksionet janë një hap i pazakontë kundër një kompanie të lidhur me shtetin rus dhe shënojnë një shkallëzim të konsiderueshëm të fushatës së drejtuar nga SHBA, e cila nuk ka arritur ta heqë Maduron nga pushteti.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha se Rosneft Trading është ndërmjetësi kryesor për shitjen dhe transportimin e naftës bruto të Venezuelës.

“Rosneft Trading ka mbajtur në këmbë diktatorin Maduro, duke bërë të mundur që ai të shtypë popullin venezuelian," tha zoti Pompeo duke njoftuar sanksionet.

Rosneft Trading është e regjistruar në Zvicër dhe ka pronësi ruse, sipas Departamentit të Shtetit. Kompania nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Por ligjvënësi rus Pavel Zavalny tha se vendi do të vazhdojë të bashkëpunojë me Venezuelën në sektorin e energjisë, pavarësisht sanksioneve të Shtetevet të Bashkuara “Askush nuk i braktis miqtë në nevojë,” tha Zavalny.

Shtetet e Bashkuara dhe rreth 60 vende të tjera thonë se rizgjedhja e Maduros në vitin 2018 nuk ishte e ligjshme dhe e kanë njohur liderin e opozitës Juan Guaido si president të përkohshëm.

Uashingtoni po shqyrton sanksione ekonomike shtesë ndaj qeverisë së Maduros.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)