02 Shkurt 2023

Rritet prodhimi industrial në eurozonë

Bruksel, 17 mars - Prodhimi industrial në 16-të vendet evropiane që e përdorin euron si monedhë pagese në janar është rritur më shumë se sa që pritej.

Sipas të dhënave të Statistikës evropiane, gjatë periudhës dhjetor-janar rritja ishte 1.7 për qind dhe ishte kërcimi më i madh mujor që nga koha  kur në vitin 1990 agjencia EUROSTAT filloi t’i përpunojë të dhënat e tilla.

Më shumë lëvizje pozitive u paraqitën në sektorët e  industrisë së automobilave, të mobileve dhe aparateve elektrike, ku pozitiva është dy për qind.

Komisioni Evropian për këtë vit parashikon një rritje të ekonomisë në eurozonën prej 0.7 për qind, pasi vitin e kaluar kishte një rënie prej minus 4 për qind. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)