14 Gusht 2022

‘Renova’, ndërmarrja më e suksesshme në Maqedoni

Shkup, 19 shkurt - Fabrika "Renova" nga fshati Xhepçishtë shpallet ndërmarrja më e suksesshme në Maqedoni në vitin 2009. Kjo u publikua sot në shënimin e 88-vjetorit të Odës Ekonomike të Maqedonisë.

Renova në këtë moment posedon dy fabrika në Maqedoni, dy në Kosovë dhe një në Shqipëri dhe planifikon ta zgjerojë veprimtarinë e saj me edhe tre fabrika në Ballkan.

Kjo ndërmarrje në vitin 2009, gjatë krizës ekonomike globale, ishte ndër fabrikat e rralla në vend me bilanc pozitiv dhe shpreson që në vitin 2010 të arrijë suksese edhe më të mëdha.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)