07 Gusht 2022

“Reno” vitin e kaluar me humbje prej 3 miliardë euro

Paris, 12 shkurt - Gjiganti automobilistik francez “Reno” shënoi humbje prej 3 miliardë euro gjatë vitit 2009, deklaroi drejtori ekzekutiv i kompanisë, Karlos Gosn dhe parashikoi edhe një vit të rëndë për kompaninë.          

Grupacioni, i cili krahas “Reno”-s, përfshinë edhe markën japoneze të automobilave “Nisan” shënoi rënie në të ardhurat prej 10.8 për qind ndonëse shitja e automobilave filloi të rritet në tremujorëshin e fundit të vitit.          

Gjatë vitit 2008, “Reno” regjistroi fitim prej 571 milionë eurove.          

Drejtori ekzekutiv deklaroi se kompania zmadhon pjesëmarrjen e vet në tregun botëror dhe shënon rritje të rrjedhave kapitale krahas krizës financiare botërore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2022

 - Universiteti i Biznesit dhe Teknologjisë mban konferencën e Akademikëve të Diasporës. (Parku Shkencor Inovativ i UBT-së në Lipjan, ora 9:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Pallati i Drejtësisë, objekti A, ora 11:30)

- Grupi Parlmentar i Lëvizjes Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit. ora 14:00)

- Fondacioni Lumbardhi hap ekspozitën " Çka nëse historia do të na përkiste neve?" të kuruar nga Kumjana Novakova. (Shtëpia e Shani Efendiut në Prizren, ora 20:00)

- Dokufest dhe Lumbardhi organizojnë koncertin e Hercules & Love Affair. (Kino Bahçe!, ora 20:00)