16 Gusht 2022

Qeveria britanike shet hekurudhën “High Speed”

Londër, 22 qershor - Qeveria britanike ngriti shitjen e linjës hekurudhore me shpejtësi të madhe “High Speed 1”, që ndërlidh Londrën dhe tunelin nën La mansh.

Ministria e Komunikacionit, kumtoi se do ta shet shoqatën “HIS Limited”, që i takon hekurudhës publike të Britanisë, shkruajnë mediumet britanike.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)