05 Dhjetor 2022

Prodhuesit po kërkojnë nga Qeveria të lejojnë eksportet e prodhimeve ushqimore

Prishtinë, 2 shtator - Pas nisjes së luftës në Ukrainë, duke vërejtur vështirësitë në furnizim me produktet themelore të bujqësisë dhe ushqimit në tregjet botërore e në Kosovë dhe me qëllim për të zbutur situatën, qeveria ndaloi eksportet e prodhimeve themelore si grurë, miell, vaj, sheqer, kripë e tjera.

Qeveria e Kosovës, me 13 prill 2022 kishte marr vendim për ndalimin e përkohshëm të eksportit dhe ri eksportit të produkteve themelore agro ushqimore.

Kryetari i Klubit të Prodhuesve të Kosovës Berat Mustafa, tha për Gazetën Sinjali, se Qeveria duhet ta rishikoj vendimin për ndalesën e eksporteve të produkteve esenciale.

Sipas tij vazhdimi i kësaj mase po i rrezikon prodhuesit  në humbjen e tregut, sepse këto janë të stërzgjatura.

“Kosova ka mbetur i vetmi vend në rajon që vazhdon t’i ketë këto masa. Një vend me konomi stabile, pse duhet t’i ketë këto masa”, tha Berat Mustafa.

Kryetari i Klubit të Prodhuesëve, kërkon nga Qeveria e Kosovës  rishikimin e vendimit. Si shkak i mos lejimit të eksportit po humbin tregjet dhe po marrin penallti si shkak i mos realizimit të kontratave.

Nga ana tjetër nga Qeveria nuk janë përgjigjur për Gazetën Sinjali, për lejimin e eksporteve të produkteve esenciale ushqimore.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të bëjë lansimin e Protokollit Shtetëror për Trajtimin e Rasteve të Dhunës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, do të hapë ekspozitën e të burgosurve rreth rasteve të Dhunës në Familje. (Hollin e Ministrisë së Drejtësisë, ish objekti Rilindja, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)            


- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-së, ora 16:30)