05 Shkurt 2023

Prodhimi industrial i Turqisë rritet 8.5 për qind në tetor

Antalia, 13 dhjetor - Prodhimi industrial i rregulluar sipas kalendarit në Turqi është rritur për 8.5 për qind në tetor në nivel vjetor, njoftoi sot agjencia statistikore e vendit.

Të gjithë nën-indekset mbështetën indeksin këtë muaj, veçanërisht sektori i minierave dhe prodhimit industrial, tregojnë të dhënat e Institutit për Statistikë të Turqisë (TurkStat).

Indekset e nxjerrjes së minierave, guroreve dhe të prodhimit u rritën me 9.2 për qind në nivel vjetor në tetor.

Indeksi i furnizimit me energji elektrike, gaz dhe ajër të kondicionuar gjithashtu u rrit me 3.5 për qind në muaj.

Të dhënat e TurkStat treguan se prodhimi industrial i vendit gjithashtu u rrit me 0.8 për qind në bazë mujore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)