08 Shkurt 2023

Prodhimi i automjeteve Toyota në mbarë botën shënon rritje

Tokio, 29 tetor - Kompania japoneze e automjeteve Toyota njoftoi se për herë të parë në 9 muajt e fundit prodhimi i tyre në mbarë botën ka shënuar rritje dhe se në muajin shtator me një rritje prej 11.7 për qind kanë arritur në 841.915.

Toyota Motor njoftoi shifrat e prodhimit dhe shitjes, përfshirë edhe për markat e saj Daihatsu dhe Hino për muajin shtator.

Sipas kësaj, shifrat e Toyota-s kanë tejkaluar nivelin e vitit të kaluar. Marka për herë të parë që nga janari ka shënuar rritje ndërsa në muajin shtator me një rritje prej 11.7 për qind kanë arritur në 841.915. Në këtë rezultat ka ndikuar rritja e prodhimit në Kinë dhe Japoni.

Prodhimi global në Daihatsu ka rënë me 10.1 për qind duke arritur në 121.483 ndërsa Hino me 37.2 për qind rënie në 10.459.

Ndërkohë shitjet globale të Toyota-s shënuan rritje prej 1.9 për qind në shtator në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, duke arritur në 837.049. Këtu kanë ndikuar shitjet në SHBA dhe Kinë.

Në periudhën e njëjtë Daihatsu ka shënuar rënie prej 22.5 për qind duke arritur në 65.512 shitje si dhe Hino me rënie prej 22.5 për qind duke arritur në 13.846.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 shkurt 2023

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Projektligjin për Sigurinë e përgjithshme të produkteve. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 10:00)
    
- Përfaqësuesit e Agjencisë Kosovare të Privatizimit, raportojnë në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me Raportin e Auditimit për të “Hyrat nga Qiraja e Agjencisë Kosovare të Privatizimit”. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)
    
- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë mban tryezë diskutimi me temën: “Ligji për Mbrojtjen e Fëmijës – progresi në zbatimin e tij”. (Hotel Sirius, ora 10:00)    

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare me pikat e pa përfunduar. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)
    
- Organizata paditëse GLPS dhe një qytetare e Republikës së Kosovës do të paraqesin Padi për konflikt administrativ për refuzimin e kompensimit për personin paraplegjik dhe tetraplegjik. (Pallati i Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Federata e Futbollit e Kosovës mbledh të gjitha klubet e Superligës së Kosovës në një ngjarje të veçantë, ku fituesit e fushatës së nisur javë më parë në rrjetet sociale do të shpërblehen me fanella të nënshkruara nga vet lojtarët e ekipeve të ndryshme. (Kati i parë në Albi Mall, ora 18:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë (FDHK) organizon hapjen e ekspozitës së përkohshme të veprës “Albumi familjar – Mes kujtimit dhe realitetit” (Family Album – Between Recollection and Reality) nga Alban Muja, e cila do të pasohet me një bisedë me artistin. (Vendi: Qendra e Dokumentimit, Biblioteka “Hivzi Sylejmani”, Dardani, ora 19:00)