03 Shkurt 2023

Presidentja e impresionuar me punën në fabrikën e vajit dhe pijeve

Gjilan, 6 prill - Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani e shoqëruar edhe nga kryetari i Gjilanit Alban Hyseni kanë vizituar kompaninë ‘Fluidi Group’ e cila prodhon vaj, pije jo alkoolike dhe energjike.

Ata janë pritur e informuar rreth prodhimit nga pronari Berat Mustafa.

Vizita kishte karakter informues rreth problemeve të prodhuesit vendor, rritjes së investimeve, prodhimit, eksporteve e punësimit.

Presidentja ka premtuar përkrahje të prodhuesve vendor.

Derisa drejtori Berat Mustafa tregoi se ka vaj të mjaftueshëm pasi kanë siguruar edhe lëndë të parë.

Ai ka shoqëruar presidenten e vendit e kryetarin e komunës në të gjitha repartet e prodhimit në të cilat ka punësuar 118 veta.

Pronari e informoi se pos që  mbulojnë tregun, eksportojnë vajin e pijet joalkoolike e energjike në disa vende.
 
Derisa presidentja është impresionuar nga puna e prodhimi në kompaninë ‘Fluidi’.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)