08 Shkurt 2023

Pas Tojotës dhe Hondes, probleme dhe me frenat e Fordit

SHBA, 11 shkurt - Pas Tojotës dhe Hondes edhe prodhuesi amerikan i automobilave Ford deklaroi se ka një problem me frenat në automjetet hibride.

Në një shpjegim të bërë në adresën e Fordit në internet u theksua se ka pasur disa ankesa nga disa klientë në lidhje me sistemin e frenave ,por në të vërtetë nuk ka asnjë lloj problemi në kapacitetin e frenave të automjeteve dhe se drejtuesit e makinave frikësohen nga këputja e frenave.

Në deklaratën e bërë në lidhje me problemin e hasur në modelet Fusion dhe Milan, theksohet se: “Le të flasim hapur; sado që drejtuesi i makinës ta dëgjojë këtë sinjal apo të ndizen shenjat, sistemi i frenave konvensional i modeleve Fusion dhe Milan ruan kapacitetin ABS”, duke shtuar në fund se “klientëve do t’u shërbehet falas në problemet që kanë.”

Ndërsa një nga inxhinierët e organizatës për mbrojtjen e të drejtave të konsumatorit theksoi se në modelin hibrid Ford para se pedali i frenave të ndalojë hyn më brenda se aty ku duhet të jetë dhe në këtë mënyrë automjeti e ka shumë të vështirë të ngadalësojë.

Në një deklaratë të Fordit, vendimi i Tojotës, prodhuesit japonez të automobilave, për të tërhequr 8 milionë modele me problemin në sistemin e frenave të modelit Prius është thjesht një rastësi. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 shkurt 2023

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Projektligjin për Sigurinë e përgjithshme të produkteve. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 10:00)
    
- Përfaqësuesit e Agjencisë Kosovare të Privatizimit, raportojnë në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me Raportin e Auditimit për të “Hyrat nga Qiraja e Agjencisë Kosovare të Privatizimit”. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)
    
- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë mban tryezë diskutimi me temën: “Ligji për Mbrojtjen e Fëmijës – progresi në zbatimin e tij”. (Hotel Sirius, ora 10:00)    

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare me pikat e pa përfunduar. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)
    
- Organizata paditëse GLPS dhe një qytetare e Republikës së Kosovës do të paraqesin Padi për konflikt administrativ për refuzimin e kompensimit për personin paraplegjik dhe tetraplegjik. (Pallati i Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Federata e Futbollit e Kosovës mbledh të gjitha klubet e Superligës së Kosovës në një ngjarje të veçantë, ku fituesit e fushatës së nisur javë më parë në rrjetet sociale do të shpërblehen me fanella të nënshkruara nga vet lojtarët e ekipeve të ndryshme. (Kati i parë në Albi Mall, ora 18:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë (FDHK) organizon hapjen e ekspozitës së përkohshme të veprës “Albumi familjar – Mes kujtimit dhe realitetit” (Family Album – Between Recollection and Reality) nga Alban Muja, e cila do të pasohet me një bisedë me artistin. (Vendi: Qendra e Dokumentimit, Biblioteka “Hivzi Sylejmani”, Dardani, ora 19:00)