03 Shkurt 2023

“Nissan” përcaktoi çmimin e automobilit elektronik

Jokohama, 31 mars - Nissan Motor sot lajmëroi se automobili i tij i ri elektrik “lif” do të kushtojë 3m76 milionë jenë (40.000 dollarë amerikanë), është më i vogël se të tjerët që nuk lëshojnë gazra të dëmshme.

“Lif” do të jetë njëri prej automobilave më të lirë në tregun e ri të automjeteve elektrik, por analistët konsiderojnë se ky çmim megjithatë është shumë i lartë për një rreth të gjerë të klientëve.

Rrezja e kufizuar e qarkullimit – 160 kilometra me një mbushje, ende është pengesë e madhe. Shpejtësia më e madhe është rreth 140 kilometra në orë.

Megjithatë, konsiderohet se “lif” do të gjejë blerës, veçanërisht në mesin e njerëzve që duan të jenë “të gjelbër”, atyre të cilëve u është e rëndësishme teknologjia dhe atyre që në plan të parë e kanë autoritetin.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)