16 Gusht 2022

Nisan kërkon mbrapsht 500 mijë makina

Bruksel, 4 mars – Kompania Japoneze e prodhimit të makinave, Nisan do të tërheqë nga tregu 500 mijë automjete për shkak të problemeve që janë shfaqur me frenat.


Vendimi është marrë nga kompania edhe pse deri tani nuk ka pasur informacione për aksidente ose viktima për shkak të problemeve teknike të makinave Nissan. Mësohet se pjesa dërrmuese  e makinave me defekte janë shitur në Shtetet e Bashkuara, por edhe në Japoni, Kanada dhe në Lindjen e Mesme.


Nissan është kompania e tretë më e madhe e prodhimit të makinave në Japoni. Po ashtu ajo është kompania e tretë që gjatë javëve të fundit ka vendosur për të tërhequr sasi të konsiderueshme makinash për shkak të problemeve teknike, para saj edhe Tojota e General Motors kanë marrur vendime të tilla.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)