05 Shkurt 2023

Nafta rritet mbi 82 dollar

New York, 8 mars - Nafta u rrit përmbi 82 dollarë të hënën, duke iu afruar majës për këtë vit, e shtyrë lart nga dobësimi i dollarit dhe shenjat për mëkëmbje ekonomike të vendin e parë konsumator në botë, SHBA-ve.

Tregtarët dhe analistët thonë se luhatjet e valutave mund t’i dominojnë çmimet e naftës, pasi forca e kërkesës ka të ngjarë të mbetet e paqartë gjatë kësaj periudhe mëkëmbjeje.

Euro u rrit 0,4 përqind, e ndihmuar në kufijtë e mundshëm nga mbështetja në rritje për Greqinë e mbytur në borxhe. Indeksi i dollarit, që mat peshën e tij në raport me shportën e valutave të tregtisë ndërkombëtare, ra 0,32 përqind.

Presidenti francez Nicolas Sarcozy i premtoi të dielën Greqisë se vendet e eurozonës do ta ndihmonin atë të kapërcente problemet financiare dhe bëri thirrje për masa kundër spekulatorëve financiarë, të cilët Athina i fajëson për turbullirat e veta.

Nafta bruto për prillin u rrit 68 centë në 82,18 dollarë për fuçi. Të premten ajo u rrit deri në 82,07 dollarë për fuçi. Ndërsa nafta Brent e Londrës u rrit 70 centë në 80,59 dollarë për fuçi.

Nafta në Nju Jork u rrit mëse 1 përqind të premten, e ndihmuar nga një raport qeveritar që tregonte se SHBA-të humbën më pak vende pune nga sa pritej në muajin shkurt. Edhe spekulatorët në tregje kanë vënë baste me çmime në rritje.

Nafta gjeti të hënën mbështetje edhe prej lajmeve se Kina do të ndërtojë dy depozita gjigande strategjike nafte, një zhvillim ky që ka të ngjarë ta shtyjë përpara kërkesën në vendin e dytë më të madh konsumator në botë.

Me rigjallërimin e pritshëm të kërkesës për vitin 2010, Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës OPEC ka të ngjarë ta ruajë objektivin e prodhimit të vet të pandryshuar, siç ka bërë  për më shumë se një vit, kur të mblidhet në takimin e radhës më 17 mars.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)