07 Shkurt 2023

Kompania ruse Rosneft raportoi rënie prej 9 miliardë dollarë

Moskë, 8 dhjetor - Kompania më e madhe ruse e naftës, Rosneft, raportoi sot rënie të të ardhurave të saj neto për periudhën janar-shtator të këtij viti me 15 për qind në 591 miliardë rubla apo rreth 9.4 miliardë dollarë.

Të ardhurat neto për nëntë muajt e parë të vitit të kaluar ishin më të lartat në historinë e kompanisë, duke arritur në 696 miliardë rubla (mbi 11.06 miliardë dollarë).

Kompania thotë se rënia është shkaktuar nga "faktorë jomonetarë", duke përmendur transferimin e aseteve të kompanisë në Gjermani tek administrata e jashtme e Agjencisë Federale të Rrjetit, Bundesnetzagentur.

Transferimi i aseteve, i cili çoi në një ndikim të ndjeshëm negativ në të ardhurat, rezultoi në "përjetimin e një humbjeje shtesë prej 56 miliardë rubla (mbi 890.16 milionë dollarë)" dhe "një ulje prej 76 miliardë rubla (rreth 1.2 miliardë dollarë) në para”, tha Rosneft.

Shpenzimet kapitale për të njëjtën periudhë arritën në 822 miliardë rubla (rreth 13,06 miliardë dollarë), me një rritje prej 19,3 për qind në bazë vjetore, kryesisht për shkak të rritjes së planifikuar të investimeve në projektin e naftës Vostok, që pritet të jetë projekti më i madh i naftës në botë në dekadën e fundit.

Prodhimi i hidrokarbureve për nëntë muajt e parë të vitit shënoi rritje me 2.2 për qind në bazë vjetore në 4.97 milionë fuçi ekuivalente nafte në ditë.

Vëllimi i shitjeve të naftës shënoi rritje me 3.3 për qind në 86.9 milionë tonë ndërsa shitjet e naftës bruto në vendet jashtë Komonuelthit të Shteteve të Pavarura u rritën me 4.8 për qind në 77.3 milionë tonë gjatë të njëjtës periudhë.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)