30 Janar 2023

Humbjet e BP arrijnë deri në 4 miliardë dollarë

Londër, 20 korrik - Kompania britanike „British Petroleum“ (BP) lajmëroi se dëmi nga dëmtimi në Gjirin Meksikan kushton kompaninë 3,95 miliardë dollarë.

Në këtë shumë, siç transmetoi agjencia Frans Pres, janë përfshirë edhe intervenimet për sanimin e situatave të karakterit teknik, si dhe dëmshpërblimet e paguara.

Aspekti teknik përfshinë mjete të shpenzuara për kufizimin dhe pastrimin e njollës së naftës në ujë, si dhe vendosjen e ndaluesit mbi burimin e hapur. Pjesa e mbetur e parave kanë të bëjnë me dëmshpërblimet e shteteve përgjatë bregdetit të gjirit, thuhet në kumtesën e BP-së.

Sipas të dhënave jozyrtare, deri te kompania janë dërguar 67.500 kërkesa për dëmshpërblime, ndërsa janë paguar dëmshpërblime me lartësi prej 207 milionë dollarëve.

BP-ja përkujtoi se është pajtuar të formojë fond prej 20 miliardë dollarëve për kompensime të të goditurve nga katastrofa, por shton se ende është herët që të flitet për shumën e saktë, meqë dëmi mund të jetë edhe më i madh.

Deri te dëmtimi erdhi pasi që ndodhi një shpërthim në platformën e naftës të BP-së në Gjirin Meksikan, që së shpejti më pas u fundos. Gjatë incidentit burimezt mbetën të pasiguruara dhe nafta filloi lirisht të derdhet në det, duke shkaktuar katastrofë të madhe ekologjike. Shumica e tentimeve për ndalimin e burimeve mbetën të dështuara. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)


- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)