31 Janar 2023

Honda me humbje të mëdha, terheqë 437.763 automjete

Tokio, 11 shkurt - Pas aferës së Tojotës e cila tashmë po tërheq rreth 8 milion makina, probleme këtë vit janë paraqitur edhe tek Honda.

Edhe kjo kompani, planifikon të tërheqë shumë makina për shkak të problemit me jastëkun ajror, airbagun. 


Shtëpia e dytë më e madhe automobilistike në Japoni, ka deklaruar se do të terheqë 437.763 automjete, pjesa më e madhe e të cilave në Shtetet e Bashkuara dhe në Kanada, për shkak të problemeve dhe defekteve të paraqitura në airbagun në vendin e drejtuesit të automjetit.

Nëpërmjet një deklarate nga zyrtarë të Honda-s, u bë e ditur se aribagu, mund të fryhet pas një force shumë të madhe , gjë që mund të shkaktojë plagosjen e drejtuesit të makinës. Në komunikatë shpjegohet se do të terhiqen automjetet e prodhuara në 2001 dhe në 2002, e në veçanti modelet Açord, Civic, TL, CR-V e Odissey në Shtetet e Bashkuara dhe në Kanada; modelet Pilot e CL vetëm në SHBA, dhe modelet Inspire, Saber e Lagreat në Japoni.

Po sipas kompanisë Honda, në periudhën ndërmjet nëntorit 2008 dhe korrikut 2009, u tërhoqën 514.355 automjete në të gjithë botën , për të njëjtin problem. Ndërkaq autoritetet amerikane kanë regjistruar disa aksidente të provokuara nga airbagët difektozë, njëri prej të cilëve me pasoja fatale për jetën.

Njoftimi i prodhuesit japonez të makinave Honda, pason vendimin për tërheqjeve masive të makinave Toyota. Deri tani Honda ka identifikuar 12 makina ku airbag-ët ishin fryrë tej mase dhe pas shpërthimit kishin përhapur copa të vogla metalesh. i Kryetarit, ora 17:45)

Shumë denoncime erdhën për shkak të incidentit të mos hapjes së airbegut, dhe në një rast, pati viktima. Më problematike janë Honda Acord, Civic, Odesej, CRV dhe Akura të vitit 2001 deri 2002.

Do të tërhiqen edhe disa modele që janë në tregjet e SHBA-ve por edhe Honda Jezz, Fit dhe Siti të vitit 2007 deri 2008. Gjithsej 950 mijë makina në botë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 janar 2023

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, kryeministri Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla bëjnë homazhe te shtatorja e heroit Zahir Pajaziti, në 26 vjetorin e rënies së heronjve Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media, ku do të publikohen rezultatet e Indeksit të Perceptimit te Korrupsionit për vitin 2022. (Zyrat e KDI-së, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion shqyrton Projektligjin për Byronë Shtetërore për verifikimin dhe konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtje shqyrton Projektligjin për mbrojtjen e informacionit të klasifikuar. (Kuvendi i Kosovës, salla N204, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N225, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) publikon “Raportin për Vlerësimin Bazë të Dhunës në Baza Gjinore në Kosovë: Perceptimet e Komunitetit dhe Palëve të Interesit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:00)

- Gazetarët afganë që kanë mbërritur sonte në Kosovë, Amina Omid, Ahmad Shaker, Nimatullah Gholami dhe Raifullah Nikzad mbajnë konferencë për media. (Zyret e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, ora 10:30)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton planet e Përformances për vitin 2023, të agjencioneve/rregullatorëve të pavarur, që i raportojnë Komisionit (AKP, ARKEP, ZRRE). (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për performancën financiare dhe operative të ndërmarrjes “Trepça”. Të ftuar janë kryesuesi i Bordit, Bahri Hyseni, dhe kryeshefi Ekzekutiv, Enis Abdurrahmani. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 11:00)

- Përkrahës të Vetëvendosjes protestojnë kundër “imponimit” të Bashkësisë së Komunave Serbe. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal, shqyrton draft-planin e punës së Komisionit, për sesionin pranveror 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Pyje. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga në bashkëpunim me Zyres Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë ka kënaqësinë të ju ftoj në ceremoninë e diplomimit të programit “Zhvillimi i njohurive mbi qeverisjen lokale". (Kino Armata, ora 14:00)

- Eris Jashari, ish-zyrtar policor në Policinë e Kosovës, i dorëhequr me 4 korrik 2017, tani koordinator në organizatën joqeveritare ktheju tokës tënde KTT, do të futet në grevë urie deri në realizimin e sigurimit shëndetësor dhe jetësor për policinë kërkesë kjo drejtuar Deputetëve të Kuvendit të Kosovës. (Sheshi “Adem Jashari”, te hyrja e pasme e Kuvendit kah rruga UÇK, ora 14:00