24 Shtator 2021

Honda dhe GM nënshkruan marrëveshje për prodhimin e automjeteve elekrike

Detorid, 3 prill - Honda dhe General Motors (GM) nënshkruan një marrëveshje për të zhvilluar së bashku dy automjete të reja elekrike.

Sipas një deklarate nga Honda, thuhet se në kuadër të marrëveshjes Honda-GM do të prodhohen dy automjete të reja elektrike Honda në të cilat do të përdoren bateritë Ultium të regjistruara nën patentën e GM-së.

Me marrëveshjen e bërë në kuadrin e strategjisë "Electric Vision" të Honda-s, automjetet që do të prodhohen pritet të dalin në shitje në vitin 2024.

Dizajni i brendshëm dhe i jashtëm i automjeteve elektrike të reja do të realizohet nga Honda dhe gjithashtu te modelet do të jenë të përfshira edhe cilësitë drejtuese të Honda-s.

Për automjetet elektrike Honda që do të prodhohen në këtë bashkëpunim, do të bashkohen eksperiencat që dy kompanitë kanë në fushën e automjeteve.

Prodhimi i automjeteve do të kryhet në fabrikat e General Motors në SHBA. Ndërkaq, pritet që Honda të fillojë shitjen e automjetit në tregun amerikan dhe Kanadasë në vitin 2024.

Përveç bashkëpunimit në prodhim, Honda do të shtojë shërbimin e sigurisë OnStar të GM-së në automjetet e reja elektrike në mënyrë që ato të integrohen me HondaLink.

Gjithashtu, Honda planifikon të përdorë edhe teknologjinë pa duar (hands free) të GM-së. e cila është teknologji e përparuar në ndihmë të drejtuesit të mjetit.

Honda edhe në vitin 2018 mori pjesë në punimet e GM-së për zhvillimin e modulit të baterisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021

- Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Banka Qendrore e Kosovës mbanë konferencë për shtyp. (Objekti i BQK-së, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)