01 Dhjetor 2022

Hetohet veprimtaria e "Lundin Oil" në Sudan

Khartoum, 22 qershor - Do të bëhet një hetim për dyshimet e ngritura lidhur me përzirjen suedeze rreth shkeljes së të drejtës kombëtare të lidhura me veprimtarinë e kompanisë Lundin Oil në Sudan në fund të viteve 1990 dhe në fillim të viteve 2000.

Kështu ka marrë vendim sot prokurori Magnus Elving.

"Lundin Oil" akuzohet në një raport prej organizatave të ndryshme lidhur me përfitimet e bëra nga eksploatimi i naftës në Sudan, për shkeljen e të drejtës ndërkombëtare gjatë viteve 1997-2003.

Në raportin Unpaid Debt ( borxhi i papaguar), thuhet se mbi 10 000 njerëz në provincën Unity në jug të Sudanit janë vrarë dhe afër 200 000 të tjerë janë detyruar të shpërngulen ndërkaq ushtarët sudanez në bashkëpunim me grupet policore ka sulmuar popullësinë civile dhe i ka detyruar të shpërngulen nga vendbanimet ku disa kompani të naftës eksploatonin naftë. Raporti bazohet në përshkrimet e dëshmitarve, fotografi nga ajri dhe fotografo satelitore.

Minisrtri i punëve të jashtme Carl Bildt ka zënë vend në bordin e kësaj kompanie në të kaluarën dhe nuk deklarohet sa i përketë planeve për nisjen e hetimeve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 dhjetor 2022

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2023, për fushat që janë në fushëveprim të Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Ne kuadër të Ditës botërore të luftës kundër sëmundjes së HIV/AIDS, Drejtoria e Shëndetësisë organizon hapjen e Qendrës Mobile për testim me ç’ rast Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama bashkë me Drejtorin e Shëndetësisë Izet Sadiku do të vizitojnë këtë qendë. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton kërkesat buxhetore të institucioneve që i raportojnë Komisionit, lidhur me Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Drejtoria e Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës organizon një panel diskutimi me temë “Barazia - Dita Botërore e HIV/AIDS” me akterët relevant të kësaj teme. (Salla e amfiteatrit në objektin e Qendrës së Studenteve, ora 12:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston dëshmitare nga ZRRE për periudhën 2013-2017 dhenga KEK për periudhën 2018-2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Kolegji AAB organizon ceremoninë e ndarjes së Çmimit Ndërkombëtar për Demokraci dhe Integrime, politikanes së njohur gjermane, ish deputete në Parlamentin Evropian, zonjës Doris Pack. (Teatrin AAB “Faruk Begolli”, ora 15:00)

- Kolektivi Për Mendim dhe Veprim Feminist organizon protestë për të kërkuar që vrasjet e grave nga burrat të trajtohen si urgjencë kombëtare. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 16:00)

- Galeria 17 organizon hapjen e ekspozitës "In the making", nga Yll Xhaferi dhe DYVO. (Galeria 17, ora 18:00)

- Mbahet hapja solemne e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “Art Without Limit International Film Festival” edicioni i 3 -të. (Kino Armata, ora 19:00)