16 Gusht 2022

GM tërheq automjete, shkak problemet me timonin hidraulik

Uashington, 3 mars - Kompania automobilistike amerikane “Xheneral Motors” GM do të tërheq 1.3 milionë automjete në Amerikën Veriore në servis të jashtëzakonshëm për shkak të problemeve të mundshme me timonin hidraulik.
 
Probleme të mundshme janë konstatuar te 1.3 milionë automjete të kompanive-simotra të GM, Shevrolet dhe Pontiak.
 
Deri tani në GM përballen me rreth 1.100 ekzemplarë ku automobilit tërësisht i kanë dështuar mekanizmat e timonit hidraulik. Me këtë difekt, gjatë hetimit, ndërlidhen 14 aksidente automobilistike në të cilat rëndë është lënduar një person.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)