24 Shtator 2021

Gjermania ndihmon me 1,5 miliardë euro Opel-in

Berlin, 10 shkurt - Koncerni i prodhimit të automjeteve Opel do të shkurtojë në Evropë 8.300 vende pune.

 

Sipas të dhënave të shefit të koncernit Nick Reilly gjatë prezantimit të konceptit për rimëkëmbjen në Frankfurt mbi Main të prekur janë 1.300 vende pune në administratë dhe 7.000 në prodhim.

Vetëm në Gjermani preken nga shkurtimet rreth 3.900 vende pune. Reilly njoftoi në të njëjtën kohë që koncerni mëmë General Motors dëshiron të investojë në pesë vitet e ardhshme 11 miliardë euro tek Opeli dhe në markën motër Vauxhall.

Sipas Reilly-t, Gjermania do të marrë pjesë me një ndihmë shtetërore prej 1,5 miliardë eurosh. Paratë do të merren nga i ashtuquajturi \"Fondi i Gjermanisë\", që qeveria e kishte krijuar në kohën e krizës për sipërmarrjet nevojtare. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021

- Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Banka Qendrore e Kosovës mbanë konferencë për shtyp. (Objekti i BQK-së, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)