05 Shkurt 2023

Gjermania do t’i japë fund plotësisht varësisë së saj nga nafta dhe gazi rus

Berlin, 29 mars - Ministrja e Punëve të Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, ka deklaruar se vendi i saj do t’i japë fund plotësisht varësisë së saj nga nafta dhe gazi rus.

Duke folur në një konferencë për energjinë të organizuar në Berlin, Baerbock kritikoi presidentin rus, Vladimir Putin, duke theksuar se lufta e tij kundër Ukrainës ka ndryshuar gjeopolitikën dhe vlerësimet e sigurisë së Gjermanisë.

"Kjo shkaktoi shumë vuajtje për miliona njerëz, por gjithashtu na bëri të qartë se ne duhet të jemi plotësisht të pavarur nga importet ruse të karburantit", tha Baerbock.

Shefja e diplomacisë gjermane kritikoi qeveritë e mëparshme të vendit të saj për mos ndërmarrjen e masave serioze për të reduktuar varësinë e vendit nga importet e gazit, naftës dhe qymyrit rus.

Ajo tha se aneksimi i paligjshëm i Krimesë nga Rusia në vitin 2014 çoi në diskutime në Evropë për ndryshimin e importeve të energjisë, por sipas saj, qeveritë nuk ndërmorën ndonjë hap të madh.

"Dhe, tani ne i shohim pasojat e kësaj në një mënyrë shumë tragjike", u shpreh Baerbock.

Rusia furnizon 55 për qind të gazit natyror, 35 për qind të naftës dhe 45 për qind të qymyrit të Gjermanisë.

Javën e kaluar, qeveria gjermane njoftoi një plan ambicioz për të reduktuar ndjeshëm varësinë e saj energjetike tashmë një kohë të gjatë nga Rusia.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)