16 Gusht 2022

General Motors premton 1,9 miliardë euro për Opelin

Frankfurt, 3 mars - Kompania amerikane e prodhimit të automobilave "General Motors” është e gatshme të japë edhe 1,9 miliardë euro për ristrukturimin e “Opelit”, veç 600 milionë eurove të dhënë deri tani.


GM është tashmë e gatshme të kontribuojë me më tepër se 50 për qind në nevojat e përgjithshme të financimit në formën e huave për filialin e tij.
    
"Si pasojë, të gjitha garancitë e kreditit të kërkuara qeverive evropiane do të zvogëlohen do të zvogëlohen nga 2,7 miliardë në 2 miliardë", thuhet në një komunikatë të “General Motors”.
    
Kostoja e përgjithshme e ristrukturimit, e vlerësuar deri tani në 3,3 miliardë euro, është rishikuar me rritje në 415 milionë me kërkesën e qeverive evropiane "për të mbajtur parasysh pasojën e një evolucioni negativ të tregjeve".
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)