24 Shtator 2021

Franca ndan 9 miliardë dollarë për ta shpëtuar nga humbjet industrinë e makinave

Paris, 27 maj - Franca ka njoftuar se do të japë rreth 9 miliardë dollarë për industrinë e makinave të vendit, për ta shpëtuar nga humbjet gjatë mbylljes lidhur me koronavirusin.

Presidenti Emmanuel Macron thotë se dëshiron ta shfrytëzojë krizën për ta bërë Francën prodhuesen numër një të automjeteve elektrike në Evropë.

Duke filluar nga java tjetër, klientët mund të marrin deri në 13 mijë dollarë nga qeveria për blerjen e një makine elektrike.

Plani i ri përfshin subvencione qeveritare për t'i nxitur njerëzit të heqin dorë nga makinat e tyre të vjetra dhe të blejnë modele me lëshim më të ulët karboni, si dhe investime afatgjata në teknologjitë inovative.

Presidenti francez vendosi objektivin e prodhimit të 1 milion makinave elektrike në vend deri në vitin 2025. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021 - Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)