27 Nëntor 2022

Ferrari është gati të prezantojë SUV-në e tij të parë, Purosangue

Milano, 8 shtator - Teksa Lamborghini dhe Bugatti kanë bërë të ditur se nuk do të kenë më makina, nga ana tjetër Ferrari vjen i përgatitur më shumë se kurrë.

Kompania e makina luksoze është gati të zbulojë SUV-në e tij të parë, Purosangue, më 13 shtator për tregjet globale.

Ky automjet do të hapë një kapitull të ri për markën italiane të super-makinave dhe do të konkurrojë kundër Lamborghini Urus dhe Porsche Cayenne.

Makina e ardhshme me katër rrota është parë duke bërë teste pranë objektit të markës, Maranello, muajt e fundit, megjithëse në një avatar të kamufluar.

Ferrari ka qenë i njohur për krijimin e disa prej motorëve më të mirë V8 dhe V12 gjatë gjithë historisë së tij.

Kompania ka publikuar në Twitter një video ku dëgjohet se si do të tingëllojë Ferrari Purosangue në rrugë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 nëntor 2022

- Në shënim të 110-vjetorit të Pavarësisë Shqipërisë do të mbahet mbledhje e përbashkët e Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. (Kuvendi i Shqipërisë në Tiranë, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës së Forcës, Ministria e Mbrojtjes dhe Forca e Sigurisë së Kosovës organizojnë “Ditën e Hapur’’ në të cilën do të marrin pjesë edhe udhëheqësit më të lartë shtetërorë, si dhe përfaqësuesit ushtarakë e diplomatikë të vendeve partnere. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 12:00)