03 Shkurt 2023

Drejtori i Kompanisë ruse Lukoil jep dorëheqjen

Moskë, 21 prill - Vagit Alekperov, një nga njerëzit më të pasur në botë, ka dhënë dorëheqjen si CEO i kompanisë së dytë më të madhe të naftës në Rusi, Lukoil.

Lukoil konfirmoi se zoti Alekperov do të largohej si drejtor dhe president i kompanisë në një deklaratë të enjten.  Në deklaratë nuk qartësohet se pse zoti Alekperov dha dorëheqjen ose kush do ta merrte detyrën.

Megjithatë, masa vjen pas vendimit të Mbretërisë së Bashkuar për të vendosur një ‘ngrirje’ të aseteve dhe ndalim udhëtimi ndaj biznesmenit ruso-azerbajxhanas javën e kaluar, si pjesë e sanksioneve të vendosura në mes të luftës me Ukrainën.

Ai gjithashtu vjen shtatë javë pasi ‘Lukoil’ prishi marrëdhëniet me Vladimir Putin dhe bëri thirrje për t’i dhënë fund luftës.

‘Lukoil’ është kompania e dytë më e madhe e naftës në Rusi pas firmës shtetërore Rosneft, duke prodhuar 2% të naftës së papërpunuar në botë dhe duke punësuar 100,000 njerëz.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)