03 Shkurt 2023

Daimler panifikon të futet në partneritet me Renault dhe Nissan

Berlin, 6 prill - Prodhuesit e automjeteve Daimler, Renault dhe Nissan kanë rënë dakord për vendosjen e një partneriteti të ngushtë strategjik, informon gazeta "Wall Street Journal". 

Strategjia e re parashikon bashkëpunim në prodhimin e automjeteve të vogla por dhe në sektorë të tjerë, njofton gazeta.

Renault dhe Nissan do të kenë tre për qind të aksioneve të Damilerit. Të njëjtën sasi të aksioneve do të ketë edhe Daimler në këto dy koncerne.

Qëllimi i partneritetit është ulja e kostove ndër të tjera me anë të shkëmbimit të teknologjisë. Sipas të gjitha gjasave, vendimi do të bëhet publik të mërkurën.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)