05 Shkurt 2023

Çmimet e materialeve të ndërtimit në Gjermani rritën me 77 për qind

Berlin, 11 shkurt - Enti Federal i Statistikave (Destatis) në Gjermani ka njoftuar se çmimet e materialeve të ndërtimit arritën nivelin më të lartë në 73 vjet.

“Në një mesatare vjetore në vitin 2021, rritja e çmimit të prodhimit për materialet individuale të ndërtimit si druri dhe çeliku ishte më e larta ndonjëherë, që kur sondazhi u krye për herë të parë në vitin 1949”, thuhet në një deklaratë.

“Çmimet u rritën me 77,3 për qind për lëndën drusore të ngurtë të ndërtimit, 65,1 për qind për trarët e çatisë dhe 61,4 për qind për lëndën drusore të ndërtimit krahasuar me mesataren e një viti më parë”, shtoi enti gjerman i statistikave.

Indeksi i çmimeve të prodhimit në Gjermani për produktet industriale u rrit me 10,5 për qind në një mesatare vjetore në vitin 2021, krahasuar me një vit më parë.

Norma vjetore e inflacionit në Gjermani pritet të jetë 4,9 për qind në janar, sipas Destatis.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)