11 Gusht 2022

BP ka shpenzuar 2,6 miliardë dollarë për rrjedhjen e naftës

Londër, 29 qershor - British Petroleum ka shpenzuar rreth 2.6 miliardë dollarë për shkak të rrjedhjeve të pusit të naftës në Luiziana.

Kompania britanike, përveç përpjekjeve për të ndalur rrjedhjen, ka nisur edhe dëmshpërblimin e banorëve të zonës, të cilët nuk mund ta shfrytëzojnë më detin për shkak të ndotjes së lartë.

Ndërkohë, Qëndra e Uraganëve në Miami ka bërë të ditur se stuhia tropikale “Aleks” është fuqizuar në Gjirin e Meksikës dhe mund të kthehet në një uragan.

Kjo vështirëson edhe operacionet e kompanisë për pastrimin e njollës së zezë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 gusht 2022

- Handikos organizon ceremoninë e shpërndarjes së 70 karrocave për personat me aftësi të kufizuara, donacion nga Izraeli, ku do të marrin pjesë ambasadorja e Izraelit, znj. Tammy Ziv, ministrja e Ministrisë për Punë të Jashtme dhe Diasporë,  znj. Donika Gërvalla dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Qendra e Resurseve për Personat me Aftësi të Kufizuara Adresa: Veternik, ora 10:00)

- Grupi i asamblistëve të Lëvizjes Vetëvendosje në Komunën e Prishtinës mban konferencë për media. (Selia qendrore e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Në qytetin e Vushtrrisë organizohet Akademia Verore "Arbën Xhaferi‘’ edicioni i II-të. (Kalaja e Vjetër të Vushtrrisë, ora 17:00)