18 Gusht 2022

BB: Çmimi i naftës do stabilizohet për 2010-ën

SHBA, 2 mars - Çmimi i naftës në tregjet financiare ndërkombëtare do të stabilizohet gjatë këtij viti, duke u luhatur rreth kuotës së 76 dollarëve për fuçi. Konkluzioni është dhënë nga Banka Botërore në raportin mbi parashikimet ekonomike.

Sipas institucionit financiar ndërkombëtar, pritet një stabilizim i kuotimeve të arit të zi. Ndërkohë që edhe produktet e tjera nuk pritet që të rriten më shumë se 3 për qind gjatë këtij viti.

Ndërkohë që gjatë kësaj jave, çmimi i naftës pësoi rritje në tregjet financiare botërore. Gjatë ditës së djeshme, në bursat europiane ari i zi u kuotua me 79.6 dollarë për fuçi, duke fituar rreth 2 dollarë kundrejt javës së kaluar.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)