19 Tetor 2021

Bashkohen fabrikat Fiat dhe Peugot

Paris, 19 dhjetor - Grupi italian “Fiat Chrysler Automobiles” (FCA) dhe ai francez “Peugeot Societe Anonyme” (PSA), pronar i markave “Peugeot” dhe “Citroen”, njoftuan të mërkurën akordin për t’u bashkuar me njëri-tjetrin duke krijuar kështu prodhuesin e katërt më të madh të makinave në botë, me të ardhura të kombinuara prej 170 miliardë eurosh.

Të dyja kompanitë thanë se kishin nënshkruar një “marrëveshje kombinimi” detyruese, e cila do të rezultojë në një krijimin e një industrie lidere në këtë fushë, me një gamë më të madhe prodhimi dhe me më shumë aftësi për të investuar në teknologji të reja.

Ato do të zotërojnë secila nga 50 për qind të aksioneve të njësisë së re.

Marrëveshja do të ritrajtësojë sektorin e automobilave, i cili është duke kaluar në një periudhë transformimi aktualisht, me shpenzime të konsiderueshme që janë të domosdoshme për zhvillimin e automjeteve elektrike dhe sistemeve të vetëdrejtimit.

Në bazë të kësaj marrëveshjeje, do të krijohet një grup që do të kursejë 3,7 miliardë euro në vit, me fitim operativ prej më shumë se 11 miliardë eurosh, me një fuqi punëtore mbi 400.000 persona dhe me shitje totale prej 8,7 milionë automjetesh, të cilat do ta rendisin këtë prodhues përpara gjigantit amerikan “General Motors” dhe atij koreanojugor “Hyundai-Kia”.

Shitjet e kompanisë së re në Evropë do të tejkalojnë madje edhe ato të grup gjerman “Volkswagen”, i cili ka mbizotëruar historikisht në këtë industri në rajon.

Carlos Tavares i Grupit PSA do të jetë CEO-ja i njësisë së re me një mandat fillestar 5-vjeçar, së bashku me drejtuesin e Grupit FCA, John Elkann, anëtar i familjes industrialiste italiane “Agnelli”, themeluese dhe pronare e kompanisë në fjalë.

Grupet PSA dhe FCA u shprehën se ata presin që kjo marrëveshje të realizohet brenda 12-15 muajve të ardhshëm duke iu nënshtruar miratimit të aksionarëve dhe lejeve rregulluese.

Njoftimi erdhi pasi të dyja kompanitë konfirmuan në fund të tetorit se po ndiqnin bisedimet e bashkimit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)