03 Shkurt 2023

Arabia Saudite planifikon të rrisë prodhimin e naftës me 1 milion fuçi në ditë

Riad, 17 maj - Arabia Saudite planifikon të rrisë prodhimin e naftës me mbi 1 milion fuçi në ditë deri në fund të vitit 2026 ose në fillim të vitit 2027, cituan mediat ndërkombëtare sot ministrin e energjisë.

Duke folur në një konferencë energjetike në Bahrein, ministri saudit i Energjisë, Abdulaziz bin Salman, tha se vendi i tij mund të mbajë barrën e prodhimit të mbi 13 milionë fuçi në ditë nëse tregu ka nevojë për më shumë naftë.

Salman tha gjithashtu se investimet në rrjedhën e sipërme do të rriten në përputhje me qëllimin e tyre.

"Nuk kemi para për të humbur diku tjetër", tha Salman, duke theksuar se prodhimi mund të arrijë midis 13,2 dhe 13,4 milionë fuçi në ditë.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë (IEA) të enjten tha se furnizimi global i naftës në prill pati humbjen e saj më të madhe mujore që nga shkurti i vitit të kaluar, duke u ulur me 710.000 fuçi në ditë në 98,14 milionë fuçi në ditë, ndërsa Rusia ra në gati 1 milion fuçi në ditë.

Raporti i IEA-së erdhi në vazhdën e luftës midis Rusisë dhe Ukrainës, e cila vazhdon të tensionojë lidhjet politike në Evropën Lindore. Kjo ka shkaktuar sanksione të shumta ndaj Rusisë, e fundit prej të cilave përfshin një ndalim të naftës nga eksportet e naftës dhe gazit të vendit.

Megjithatë, kriza e ofertës në tregjet globale kishte filluar shumë kohë përpara se të lindnin shqetësimet nga rreziqet gjeopolitike në Evropën Lindore.

Vendet prodhuese të naftës, të cilave iu desh të shkurtonin furnizimet në ditët e para të pandemisë në 2020, patën vështirësi në rifillimin e prodhimit me të njëjtin ritëm në vitin 2021, kur kërkesa ishte në rritje dhe furnizimet po shteroheshin për shkak të investimeve të pamjaftueshme dhe problemeve teknike.

Tregjet e pamjaftueshme të naftës tani përballen me shqetësime për ofertën në vend të shqetësimeve të kërkesës.

Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) vazhdon politikën e saj të rritjes së prodhimit, megjithatë, sipas IEA, grupi nuk po arrin të arrijë objektivat zyrtarë të prodhimit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)