14 Gusht 2022

„Toyota“ tërheq edhe 91.000 automjete

Tokio, 6 korrik - Kompania japoneze e automobilave „Toyota“ sot bëri të ditur se do të tërheq edhe 91.000 automjete „leksus“ dhe „kraun“ në tregun japonez për shkak të problemeve me motorët, transmetoi Danas.hr.

Pritet që gjatë disa ditëve të ardhshme të tërhiqen edhe 180.000 ekzemplarë të këtyre automobilave të cilët shiten në tregjet e huaja automobilistike.

Automjetet kanë probleme me ventilat dhe motorët shkaktojnë një zhurmë të pazakontë. Motorët fiken midis vozitjes dhe në rastet më të komplikuara nuk mund të ripërpunojnë sërish.

„Toyota“ bëri të ditur se ka fituar 220 padi lidhur me këto difekte.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)