26 Janar 2022

ZRRE promovon tregun dhe bursën e energjisë elektrike

Prishtinë, 7 dhjetor - Zyra e Rregullatorit për Energji (ZRRE) organizon sot konferencën për integrimin e tregut të energjisë elektrike.

Deri sa Bursa e përbashkët energjetike e Shqipërisë dhe Kosovës (ALPEX) është afër lansimit, ZRRE, e mbështetur nga USAID, organizon Konferencën për integrimin e tregut të energjisë elektrike me qëllim që të bashkojë institucionet kyçe, palët kryesore të interesit dhe bizneset e përfshira për furnizim me energji elektrike të të dyja vendeve.  

Pjesë e rëndësishme e konferencës do të jetë edhe ceremonia e nënshkrimit të memorandumit, në mes të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë të Republikës së Kosovës dhe Entit Rregullator të Energjisë së Shqipërisë, për njohjen reciproke të licencave.

Nënshkrimi i këtij memorandumi është një hap i rëndësishëm drejt funksionalizimit të tregut të përbashkët dhe ka për qëllim zvogëlimin e barrierave administrative për hyrjen e tregtarëve/furnizuesve  në tregjet e energjisë elektrike të të dyja vendeve.  

Kjo ngjarje ka për qëllim të rrisë njohuritë dhe të promovojë reformat në sektorin e energjisë duke pasur fokus primar maksimalizimin e avantazheve të bursës energjetike dhe përfitimet nga hapja e tregut.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2022

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancën e radhes. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon homazhe dhe nderime për dëshmorët e kombit: Nesimi Elshani, Agron Fetahu, Halim Hoti dhe Hilmi Krasniqi, të rënë në Brestoc me 27 janar 1990. (Brestoc, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancën e jashtëzakonshme në të cilën do të mbahet debat parlamentar për gjendjen e pandemisë COVID-19 në Republikën e Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Komuniteti Bektashian i Kosovës Gjyshata Gjakovë organizon ngjarjen përkujtimore për një vjetorin e kalimit nga jeta të ish-Kryetarit të Komunitetit Bektashian të Kosovës, Baba Mumin Lama si dhe 47 vjetorin e kalimit nga jeta të Baba Musa Himaduna, njëkohësisht rivarrimin e tij në tyrben e baballarëve bektashian në Gjakovë. (Ambientet e Teqesë Bektashiane në Gjakovë pranë “Hani i Haraçisë”, ora 11:00)
 
- Komuna e Rahovecit organizon manifestimin përkujtimor e kulturor për dëshmorët e kombit: Nesimi Elshani, Agron Fetahu, Halim Hoti dhe Hilmi Krasniqi. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 11:00)

- Me rastin e 30 vjetorit të Shtëpive-Shkolla, Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama së bashku me ekipin e tij, do ta vizitoj Muzeun “Shtëpitë-Shkolla” te familja Hertica, shtëpi këto që u shndërruan në shkolla në periudhën e rezistencës mbarë popullore kundër regjimit serb. (Kodra e Trimave, ora 12:00)

- Universiteti “Fehmi Agani” në Gjakovë organizon ngjarjen kushtuar Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, e cila këtë vit i kushtohet shkrimtarit, veprimtarit politik, laureatit të Çmimit Nobel për Paqe dhe të mbijetuarit të Holokaustit, Elie Wiesel.  (Shkolla e Muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë, ora 12:00)

- Institutit për Politika Zhvillimore mban konferencën lidhur me situatën energjetike në vend. (Zyret e INDEP, ora 14:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 15:00)