24 Tetor 2021

Sot realizohet aksion i madh për pastrimin e Brezovicës

Brezovicë, 22 maj - Ta Pastrojmë Kosovën, edhe këtë vit po vazhdon me organizon aktivitete vetëdijësuese, duke mobilizuar qytetarët në aksione të pastrimit dhe jo vetëm, për të larguar sa më shumë mbeturina dhe në këtë mënyrë të përçojmë mesazhin për ruajtjen e mjedisit nga ndotja.
 
Këtë herë Let’s Do It i fton qytetarët që të bëhen pjesë e aksionit “Ta Pastrojmë Brezovicën”, i cili do të realizohet sot.  

Transporti, ushqimi, uji dhe pajisjet logjistike janë të siguruara. Ky aktivitet është përkrahur nga Meridian Express.
 
Aksionet për pastrimin e deponive ilegale do të vazhdojnë edhe ditën e diel, ku banorët e fshatit Rahovicë do të mobilizohen për pastrimin e hapësirave publike në të gjithë fshatin.  
 
Aksione të tjera do të realizohen edhe gjatë javëve në vazhdim.
 
''Të bashkohemi edhe njëherë të dëshmojmë që pavarësisht çdo sfide, ne Refuzojmë të jetojmë në një mjedis të ndotur dhe nuk do të lejojmë që kjo ndotje të vazhdojë'', thekson Let's Do it.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2021 - Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon diten e dytë të edicionit te 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Shfaqet video programi "Pranverë e përhershme, behar i vonuar" nga Protocinema në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi. (Kino Lumbardhi, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me ministrin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku do të vizitojnë Kinemanë e parë të Prizrenit, ku ka filluar projekti i restaurimit të kësaj ndërtese. (Objekti i kinemasë së vjetër të Prizrenit në afërsi të zyreve të shoqatës Esnaf, ora 12:00)

- Mbahet dita e dytë e edicionit te tretë te festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 15:00)