25 Shtator 2021

Pandemia falimentoi në një numër të madh biznesesh në sektorin e energjisë

New York, 14 shtator - Pandemia e koronavirusit ka çuar në një numër të madh falimentimesh në sektorin e energjisë, sipas Fitch Ratings.

Kërkesa e dobët e naftës dhe gazit natyror në periudhën e hershme të pandemisë çoi në uljen e çmimeve, duke shkaktuar ngritjen e kërkesave të falimentimit, tha agjencia globale e vlerësimit në një raport.

"Disa parashtrues kërkesash ishin duke luftuar për shumë vite që nga rëniet e mëparshme të çmimit në tregun e naftës", tha drejtori i Fitch, Judah Gross, në raport.

"Mungesat e vazhdueshme e parave të gatshme u rritën nga shkurtimet historike të lidhura me pandeminë e koronavirusit për benzinë dhe karburantet e aeroplanëve, dhe rënia e çmimeve të tregut. Të tjerët nuk ishin në gjendje të rifinanconin ose të shlyenin afatet në pritje", shtoi Gross.

Menjëherë pas masave të karantinës globale, çmimet standarde të naftës Brent ranë nën 16 dollarë për fuçi më 22 prill 2020, sipas shifrave zyrtare.

Ndërsa vaksinimi dhe normalizimi i shpejtë në mbarë botën rriti kërkesën globale të naftës, çmimi i naftës së papërpunuar Brent u rrit mbi 77 dollarë për fuçi më 5 korrik të këtij viti.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Shtator 2021

- Federata e Pingpongut organizon 3 xhirot e radhës në ligën e juniorëve dhe 1 xhiro në ligen e junioreve ku do te mbahet ndeshja ndërmjet ‘Ahmet Hoxha MK’ vs ‘Lidhja e Prizrenit’. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës dhe njëherësh kandidati për kryetar të Komunës nga Lëvizja Vetëvendosje! në Prizren, Mytaher Haskuka, do të vizitojë fshatin Nashec. (Oborri i shkollës së fshatit Nashec, ora 18:00)