05 Dhjetor 2022

Ministri Gashi takoi ministren e Mjedisit të Suedisë Lena Ek

Stkoholm, 24 prill - Pas arritjes  në Stokholm të Suedisë, për të marrë pjesë në konferencën Stokholm+40, ministrin e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Dardan Gashi e priti Ministrja e Mjedisit e Suedisë, Znj. Lena Ek.

Në këtë takim njoftues, ministri Gashi falënderoi Qeverinë Suedeze, Ministrinë e Mjedisit dhe Agjencinë Suedeze për Zhvillim (SIDA) për ndihmën që i ka ofruar ky vend Kosovës përgjatë gjithë viteve të pas luftës.

Ai iu referua programit të Mbështetjes së Planifikimit Hapësinor Komunal në Kosovë, Strategjisë për Mbrojtje të Mjedisit dhe Planit për Veprim në Mjedis, të gjitha këto projekte të financuara nga Qeveria Suedeze.

Në vazhdim Ministrat Gashi dhe Ek biseduan rreth problemeve me të cilat Kosova, e veçanërisht MMPH, ballafaqohet çdo ditë, duke përmendur emetimin e gazrave të dëmshëm nga industritë e rënda, depozitë  ilegale të mbeturinave, asgjësimin e mbetjeve kimike dhe pastrimin e lumenjve.

Ministri Gashi gjithashtu përmendi pengesat me të cilat po ballafaqohet Kosova për të marrë pjesë në forume të ndryshme  botërore, pengesa të cilat ai i cilësoi të natyrës politike.

Në të njëjtën kohë, ministri Gashi kërkoi ndihëm e ministres Ek për pranimin e Kosovës në Konferencën Rio+20, për të cilën MMPH është duke u përgatitur që prej një viti.
Ministrja Ek premtoi gjithë ndihmën e saj për përkrahje të mëtutjeshme për Kosovën në nisma të tjera mjedisore.

Në fund të vizitës, ministri Gashi ftoi ministren Ek për një vizitë në Kosovë për të parë për së afërmi projektet të cilat janë realizuar nga ndihmat e Qeverisë Suedeze, ftesë së cilës ministrja Ek  iu përgjigj pozitivisht.

Në ditët e ardhshme, ministri Gashi pritet të takohet me përfaqësues të ndryshëm qeveritarë e biznesorë të cilët po marrin pjesë në Forumin e Partneritetit për Zhvillim të Qëndrueshëm në Stokholm.

Konferenca do të vazhdojë deri me 25 Prill.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të bëjë lansimin e Protokollit Shtetëror për Trajtimin e Rasteve të Dhunës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, do të hapë ekspozitën e të burgosurve rreth rasteve të Dhunës në Familje. (Hollin e Ministrisë së Drejtësisë, ish objekti Rilindja, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)            


- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-së, ora 16:30)