25 Tetor 2021

Kryeministri Kurti vizitoi kompanitë për energji të ripërtëritshme

Prishtinë, 27 korrik - Bashkë me ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti vizitoi kompani të ndryshme për energji të ripërtëritshme në Forumin e Solareve të Kosovës - "Kosova Solar Forum 2021", në Prishtinë.

Në forumin e organizuar nga Ministria e Ekonomisë në bashkëpunim me Agjencinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID), pjesëmarrëse ishin kompani të fushave të ndryshme, nga projektimi e disenjimi deri te prodhimi e instalimi.

Aty, kryeministri e ministrja u njoftuan nga afër me problemet që i hasin kompanitë, nga mungesa e kualifikueshme e punëtorëve e deri te barrierat e trashëguara nga e kaluara.   

Kryeministri tha se në Strategjinë e Energjisë që do të hartohet së shpejti, energjia e ripërtëritshme dhe mundësitë që qytetarët të shfrytëzojnë përfitimet e kësaj energjie do të jenë prioritet.

''Kësisoj, ne si Qeveri shohim se sektori privat vendor ka mundësi ideale që të shfrytëzojë këtë ndryshim, duke rritur kapacitetet e energjisë së ripërtëritshme dhe njëkohësisht duke kontribuar në krijimin e vendeve të punës në profesione të reja të industrisë së gjelbër'', shtoi kryeministri Kurti.'

Forumi i Solareve të Kosovës ofroi hapësirë për të diskutuar e informuar një agjendë potenciale të energjisë së ripërtëritshme nëpërmjet koordinimit, dialogut dhe angazhimit mes agjencive kryesore qeveritare, akterëve të tregut të energjisë, zhvilluesve vendorë të burimeve të ripërtëritshme, agjencive ndërkombëtare, institucioneve financiare ndërkombëtare (IFI), bankave tregtare dhe organizatave të shoqërisë civile.

 

 

​

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Tetor 2021

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton në parim Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr.04/L-089 për deminimin Humanitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Lëvizja Studentore për Barazi Studim Kritikë Veprim, mban aksion simbolik. (Para Fakultetit Ekonomik, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton propozim-vendimin e Qeverisë për emërimin e anëtarëve të Këshillit Kombëtar të Shkencës dhe formon grupin punues për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Bëhet lasnimi i projektit “Përfshirja e grave në tryezën negociuese në Kosovë”, mbështetur nga Bashkimi Evropian. (Shtëpia e Evropës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton vendimin e Qeverisë për aprovimin e rekomandimit të Komisionit Ndërministror për Investime Strategjike për dhënien e statusit Investitor Strategjik për subjektin investues “Kosmonte Foods”, formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Trepçën, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet simpoziumi shkencor “Muhaxhirët nëpër vite 1877/78 – 2021”. (Instituti Albanologjik, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve të artit pamor për vitin 2020. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, Hajrulla Çeku, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga organizon lansimin e edicionit të tretë të Revistës ZA që prodhohet nga fondacioni me përkrahjen e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar të Italisë përmes Planit të Tretë Kombëtar të Italisë për Gra, Paqe dhe Siguri. (Libraria Dukagjini në Sheshin “Nënë Tereza”, ora 18:00)