09 Dhjetor 2021

Kina i tejkaloi SHBA-të për konsumimin e energjisë

Pekin, 21 korrik - Sipas të dhënave të fundit të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, Kina ua mori vendin e parë Shteteve të Bashkuara të Amerikës për sasinë e energjisë së konsumuar me prejardhje të ndryshme.

Arsyeja qëndron në rritjen e shpejtë ekonomike të vendit, si dhe në konsumin në rritje të popullatës dhe të ekonomisë atjeshme, shkruan sot e përditshmja britanike “Fainenshel Tajms”.

Sipas udhëheqësit kryesor ekonomik të Agjencisë, “Fatih Biroll”, vetëm para 10 vitesh, SHBA-të shpenzonin dy herë më shumë energji se sa Kina, kurse kinezët tani konsumojnë rreth katër për qind më shumë se sa amerikanët.

Bëhet fjalë për energjinë e fituar nga qymyri, nafta, gazi natyror, nga centralet atomike dhe të ujit.

Për shkak të kërkesës në rritje për burime energjetike, Kina pritet që të bëhet faktori edhe më me ndikim në botë në përcaktimin e çmimeve në tregjet energjetike.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)