25 Tetor 2021

KE përkrah Mitrovicën në projektet për mbrojtjen e mjedisit

Mitrovicë, 24 mars - Kryetari i komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati, i shoqëruar nga drejtori i Urbanizimit, Mehdi Bala, ka pritur të mërkurën në takim shefin e operacioneve për infrastrukturë të Komisionit Evropian në Kosovë, Antonio Garcia Suarez, me të cilin ka biseduar për përgatitjet që janë duke u bërë lidhur me projektin e gjelbërimit në lagjen “Tjegullorja”.

Kryetari Kastrati e ka falënderuar mysafirin nga Komisioni Evropian për mbështetjen që i kanë dhënë këtij projekti dhe ka shfaqur gatishmërinë që të ndihmoj në mënyrë që projekti të realizohet në kohën e paraparë. Ai poashtu ka kërkuar që zyrtarët nga KE-ja të mbajnë kontakte të vazhdueshme me zyrtarët komunalë në mënyrë që të përcjellët për së afërmi realizimi i këtij projekti me vlerë prej 250 mijë eurosh.

Kreu komunal e ka vlerësuar si shumë të rëndësishme investimin në fushën e ambientit, veçanërisht në Mitrovicë ku ka shumë probleme të kësaj natyre. Në këtë kontekst, ai e ka njohur zyrtarin e KE-së edhe për themelimin e një drejtorie të veçantë për fushën e ambientit. 

Në anën tjetër, shefi i operacioneve për infrastrukturë të Komisionit Evropian në Kosovë, Antonio Garcia Suarez, ka thënë se ata janë shumë të interesuar që ky projekt të realizohet. Poashtu ai ka theksuar se për të gjitha fazat e projektit, për të cilin është përzgjedhur edhe punëkryesi, do të jenë në kontakt me zyrtarët dhe ekspertët komunalë.      
 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Tetor 2021

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton në parim Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr.04/L-089 për deminimin Humanitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Lëvizja Studentore për Barazi Studim Kritikë Veprim, mban aksion simbolik. (Para Fakultetit Ekonomik, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton propozim-vendimin e Qeverisë për emërimin e anëtarëve të Këshillit Kombëtar të Shkencës dhe formon grupin punues për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Bëhet lasnimi i projektit “Përfshirja e grave në tryezën negociuese në Kosovë”, mbështetur nga Bashkimi Evropian. (Shtëpia e Evropës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton vendimin e Qeverisë për aprovimin e rekomandimit të Komisionit Ndërministror për Investime Strategjike për dhënien e statusit Investitor Strategjik për subjektin investues “Kosmonte Foods”, formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Trepçën, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet simpoziumi shkencor “Muhaxhirët nëpër vite 1877/78 – 2021”. (Instituti Albanologjik, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve të artit pamor për vitin 2020. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, Hajrulla Çeku, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga organizon lansimin e edicionit të tretë të Revistës ZA që prodhohet nga fondacioni me përkrahjen e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar të Italisë përmes Planit të Tretë Kombëtar të Italisë për Gra, Paqe dhe Siguri. (Libraria Dukagjini në Sheshin “Nënë Tereza”, ora 18:00)