25 Tetor 2021

Humb jetën në detyrë punëtori i KEK-ut Avni Istrefi

Prishtinë, 1 prill - Korporata Energjetike e Kosovës (KEK) njofton me dhimbje të thellë se mbrëmë, rreth orës 21:00, në Distriktin e Pejës ka ndodhë një aksident fatal, me ç’rast ka humbur jetën punëtori i korporatës Avni Ibrahim Isrefi, i lindur në Pejë me datën  09.02.1957, baba i katër fëmijëve.

I ndjeri ishte  punësuar në korporatë që nga viti 1976. Ndërsa, deri në momentet e fundit të jetës punonte në detyrën e elektroinstaluesit në Divizionin e Rrjetit të korporatës. Deri të aksidenti ka ardhur gjatë intervenimit të Ekipit kujdestar në evitimin e defektit në linjën elektrike 10 kV (kilovolt) Vitomirica II, me ç’rast ka ardhur në kontakt me tensionin elektrik 10 kV.

Në vendin e ngjarjes kanë dalë Organet  e hetuesisë dhe ekipi nga KEK-u. Menjëherë është formuar komisioni profesional për hulumtimin e rastit si dhe rrethanat tjera të ndërlidhura me këtë ngjarje aksidentale.

I tërë stafi i KEK-ut ofron ngushëllimet më të sinqerta për familjen, miqtë dhe të afërmit e të ndjerit, bashkëndjen dhembjen me të gjitha ata dhe zotohet t’i qëndrojë pranë familjes në këto momente të rënda. Korporata ka humbur një punonjës profesionist, të sinqert dhe të zellshëm dhe i tërë stafi ndjehet i pikëlluar nga ndërrimi tragjik i jetës së kolegut dhe mikut, Avni Istrefi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Tetor 2021

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton në parim Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr.04/L-089 për deminimin Humanitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Lëvizja Studentore për Barazi Studim Kritikë Veprim, mban aksion simbolik. (Para Fakultetit Ekonomik, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton propozim-vendimin e Qeverisë për emërimin e anëtarëve të Këshillit Kombëtar të Shkencës dhe formon grupin punues për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Bëhet lasnimi i projektit “Përfshirja e grave në tryezën negociuese në Kosovë”, mbështetur nga Bashkimi Evropian. (Shtëpia e Evropës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton vendimin e Qeverisë për aprovimin e rekomandimit të Komisionit Ndërministror për Investime Strategjike për dhënien e statusit Investitor Strategjik për subjektin investues “Kosmonte Foods”, formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Trepçën, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet simpoziumi shkencor “Muhaxhirët nëpër vite 1877/78 – 2021”. (Instituti Albanologjik, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve të artit pamor për vitin 2020. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, Hajrulla Çeku, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga organizon lansimin e edicionit të tretë të Revistës ZA që prodhohet nga fondacioni me përkrahjen e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar të Italisë përmes Planit të Tretë Kombëtar të Italisë për Gra, Paqe dhe Siguri. (Libraria Dukagjini në Sheshin “Nënë Tereza”, ora 18:00)