25 Tetor 2021

Hapet ekspozita për shkatërrimin e burimeve natyrore nga Mini hidrocentralet

Prishtinë, 5 qershor - Në Ditën Botërore të Mjedisit, SharaWatch, GAIA Kosovo and WWF Adria, me mbështetje të Ambasadës së Zvicrës në Kosovë organizon një panel diskutimi me temë "Mini hidrocentrale - shkatërrim maksimal", dhe ekspozitë në Shtërpcë.

Ekspozita ndërkombëtare e karikaturave, do të trajtojnë shkatërrimin e burimeve natyrore në zona të rrezikuara  me qëllim të ndërtimit të hidrocentraleve.

Përtej digës, përmes tubave, pranë ekskavatorit dhe peizazheve të shkatërruara, pikë-pikë, dhe organizatoret do takohen sot në restorantin "Lovac" në Shtërpcë.

Do të ekspozohen punimet e paraqitura në konkursin ndërkombëtar me temën: "Mini hidrocentrale - shkatërrim maksimal".

Do ju bëjmë të mendoni, mbase do të reagoni. Si? Vetëm ju e dini këtë, ose do ta zbuloni pasi të vizitoni ekspozitën.

''Një faturë e energjisë elektrike një deklaratë se keni lindur në një vend me lumë, një foto e ujit, një lumi, pika në celularin tuaj mund të shërbejnë si një biletë''.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Tetor 2021

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton në parim Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr.04/L-089 për deminimin Humanitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Lëvizja Studentore për Barazi Studim Kritikë Veprim, mban aksion simbolik. (Para Fakultetit Ekonomik, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton propozim-vendimin e Qeverisë për emërimin e anëtarëve të Këshillit Kombëtar të Shkencës dhe formon grupin punues për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Bëhet lasnimi i projektit “Përfshirja e grave në tryezën negociuese në Kosovë”, mbështetur nga Bashkimi Evropian. (Shtëpia e Evropës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton vendimin e Qeverisë për aprovimin e rekomandimit të Komisionit Ndërministror për Investime Strategjike për dhënien e statusit Investitor Strategjik për subjektin investues “Kosmonte Foods”, formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Trepçën, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet simpoziumi shkencor “Muhaxhirët nëpër vite 1877/78 – 2021”. (Instituti Albanologjik, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve të artit pamor për vitin 2020. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, Hajrulla Çeku, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga organizon lansimin e edicionit të tretë të Revistës ZA që prodhohet nga fondacioni me përkrahjen e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar të Italisë përmes Planit të Tretë Kombëtar të Italisë për Gra, Paqe dhe Siguri. (Libraria Dukagjini në Sheshin “Nënë Tereza”, ora 18:00)