05 Dhjetor 2022

Greqi, Investimet në energjinë diellore do hapin 60.000 vende pune

Athinë, 18 prill - Rreth 60.000 vende pune dhe të ardhura 15 miliardë euro vlerëson ministri i mjedisit, energjisë dhe ndryshimit klimatik, Jorgos Papakondtandinu, efektin e programit të energjisë diellore, Helios, siç deklaroi për gazetën gjermane Die Welt.

Siç thekson gazeta, Greqia synon të marrë vetë në dorë të ardhmen e industrisë sëv et dhe të ngrihet përsëri në këmbë, pas përfundimit të programit të ndihmës europiane në 2016- 2-17. “Pastaj, energjia diellore greke do të jetë e disponueshme me çmime tregu, me një rritje normale kundrejt çmimeve të sotme”, thekson ministri.

Ministri i referohet edhe “eksportit statik”, që parashikohet nga dispozita të Komisionit Europian. “është hera e parë që dikush përdor mundësinë e eksportimit fiktiv. Energjia do të konsumohet në Greqi, por do të përllogaritet në bilancin energjitik të vendeve blerëse”, shpjegon papakonstandinu dhe shton se Greqia po zhvillon negociata me Luksemburgun dhe Italinë, dy vende që nuk mund të arrijnë objektivin ambicioz të BE për shtimin e energjisë nga burimet e rinovuershme në 20% deri në vitin 2020.

“Negociata po bëhene dhe me Gjermaninë, e cila, ndonëse e arrin objektivin e vet, interesohet të reduktojë koston e energjisë përmes importit të rrymës diellore greke, qoftë në mënyrë reale, qoftë në mënyrë statike”, theksoi Papakonstaninu.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të bëjë lansimin e Protokollit Shtetëror për Trajtimin e Rasteve të Dhunës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, do të hapë ekspozitën e të burgosurve rreth rasteve të Dhunës në Familje. (Hollin e Ministrisë së Drejtësisë, ish objekti Rilindja, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)            


- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-së, ora 16:30)