25 Tetor 2021

Gjilan, KEK-u sfidon kryeministrin, vazhdon shkyçjet kolektive

Prishtinë, 26 mars - Mëgjithë atë që dje deklaroi kryeministrit Qeverisë së Kosovës Hashim Thaçi, drejtuar KEK-ut, që t’i ndërprerë shkyçjet kolektive të rrymës, ndërprerja e tillë e rrymës ka vazhduar në komunën e Gjilanit, duke i dënuar kështu edhe konsumatorët që rregullisht paguajnë energjinë e shpenzuar.

Për shkyçje të tilla kolektive, që kanë zgjatur nga e hëna, pakënaqësinë e tyre i kanë shprehur banorët e fshatit Pogragjë, të cilët thonë se shumica i përgjigjen obligimeve dhe se është e padrejtë që për hir të atyre që nuk paguajnë të ndëshkohen të gjithë qytetarët pa dallim.

Zyrtarë të KEK-ut në Gjilan, thanë të premten se shkyçje kolektive gjatë këtyre ditëve ka pasur në qytetin e Gjilanit dhe në fshatrat, Pasjak, Cernicë, Uglar, Pogragjë, Llovcë, Bilinicë, Sllubicë e Stublinë, madje në disa lokalitete si në Pogragjë e Uglar, është dashur intervenimi i policisë për shkak të problemeve që qytetarët e pandershëm madje ata që janë borxhlinj, po i shkaktojë rrjetit elektrik, pas ndërprerjeve të rrymës në shenjë revolte.

Banorët e fshatit Pogragjë si Sabri Salihu, Bashkim Mustafa, Driton Aliu e shumë tjerë, të cilëve pa të drejtë u është ndalur rryma nga e hëna, thonë se KEK-u me veprime të tilla po i fyen qytetarët e ndershëm. Ata thanë se KEK-u në bashkëpunim me policinë të merret me qytetarët që nuk paguajnë energjinë elektrike dhe që kanë me mijëra euro borxhe dhe t’i lënë të qetë ata qytetarë që obligimet e tyre i kryejnë rregullisht.

Pakënaqësinë dhe revoltën e tij me veprimet e tilla të KEK-ut ka shprehur edhe Shemsedin Jashari, pronar i një vetëshërbimi të madh në këtë fshat, duke theksuar se atij mund t’i shkaktohen mijëra euro humbje.

Ai dhe banorët tjerë të Pogragjës, i bënë thirrje qeverisë dhe kryeministrit, që të ushtrojnë presionin e tyre dhe madje edhe me vendim, t’ia ndalojnë KEK-ut shkyçjet kolektive.

/ksl/

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Tetor 2021

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton në parim Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr.04/L-089 për deminimin Humanitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Lëvizja Studentore për Barazi Studim Kritikë Veprim, mban aksion simbolik. (Para Fakultetit Ekonomik, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton propozim-vendimin e Qeverisë për emërimin e anëtarëve të Këshillit Kombëtar të Shkencës dhe formon grupin punues për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Bëhet lasnimi i projektit “Përfshirja e grave në tryezën negociuese në Kosovë”, mbështetur nga Bashkimi Evropian. (Shtëpia e Evropës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton vendimin e Qeverisë për aprovimin e rekomandimit të Komisionit Ndërministror për Investime Strategjike për dhënien e statusit Investitor Strategjik për subjektin investues “Kosmonte Foods”, formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Trepçën, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet simpoziumi shkencor “Muhaxhirët nëpër vite 1877/78 – 2021”. (Instituti Albanologjik, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve të artit pamor për vitin 2020. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, Hajrulla Çeku, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga organizon lansimin e edicionit të tretë të Revistës ZA që prodhohet nga fondacioni me përkrahjen e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar të Italisë përmes Planit të Tretë Kombëtar të Italisë për Gra, Paqe dhe Siguri. (Libraria Dukagjini në Sheshin “Nënë Tereza”, ora 18:00)