19 Janar 2022

Çmimet e gazit arritën në 102.9 euro për megavat-orë

Bruksel, 9 dhjetor - Çmimet e gazit natyral në kontratat me afat në Evropë arritën në 102.9 euro për megavat-orë duke arritur në nivelin më të lartë në 7 javët e fundit.

Çmimi i mbylljes i cili dje ishte 95.8 euro për megavat-orë, u rrit me 7.5 për qind në kontratat me afat që tregtohen në TTF, pikën virtuale të tregtisë së gazit natyror me qendër në Holandë me thellësinë më të madhe në Evropë.

Në këtë mënyrë çmimi i TTF për megavat-orë arriti në 102.9 euro duke shënuar nivelin më të lartë në 7 javët e fundit.

Në këtë rritje efektive ka qenë furnizimi i pamjaftueshëm në periudhën e dimrit kur konsumi i gazit natyror rritet me shpejtësi, norma e ulët në kapacitetin e mbushur në depozitat e gazit natyror dhe ndërprerja e prodhimit në fushën e gazit Troll në Norvegji.

Në një deklaratë më 6 dhjetor nga kompania ruse e energjisë Gazprom ishte njoftuar se nga depozitat nëntokësore të gazit natyror në Evropë ishte përdorur 23.4 për qind e gazit.

Lehtësimi i masave të marra kundër pandemisë dhe pamundësia për të plotësuar kërkesën për gaz natyror në rritje lidhur me kushtet e motit shkaktuan që çmimet në Evropë të rriten në nivel rekord.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 janar 2022

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Shitjen e Banesave për të cilat ekziston e Drejta Banesore, shqyrton raportin e grupit punues në lidhje me zbatimin e mbikëqyrjes së Ligjit për përgjegjësinë disiplinore të gjyqtarëve dhe prokurorëve, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë Ndërkombëtare për Çështje të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit dhe NED-it mban konferencë për media në të cilën do të prezantohet analiza me titull “Konfiskimi i pasurisë së pajustifikueshme: problemet juridike të Projektligjit aktual”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft raportin e monitorimit të Ligjit për Shëndetin Mendor dhe diskuton për punën e Këshillit për Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm. . (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike inicon procedurat lidhur me auditimin e raporteve vjetore financiare dhe raportet e deklarimit financiar të fushatës, së subjekteve politike, për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)
 
- Lëvizja FOL vazhdon serinë e debateve FOL Hapur me Ministren e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- The British School of Kosova organizon shfaqjen edukativo - arsimore për fëmije  "Mushkonjat dhe Princi". (Teatri "Faruk Begolli" në Kolegjin AAB, ora 11:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës mban ceremoninë e themelimit të 22 vjetorit të saj në të cilën do të marrin pjesë Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati dhe drejtues nga odata ekonomike, përfaqësues nga institucionet ndërkombëtarë, si dhe përfaqësues nga organizatat e kontabilitetit. (Qendra e Shërbimit për Tatimpagues, ish-ndërtesa e Gërmisë, sheshi Skënderbeu, ora 14:00)

- Në kuadër të manifiestimit 'Flaka e Janarit' hapet ekspozitë memoaresh e kujtimesh "Dhoma e Kadriut, Jusufit dhe Bardhoshit". (Muzeu Etnologjik i qyteti të Gjilanit, ora 16:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj tubim me qytetarë ku do të shpaloset Manifesti - dokumenti i parë i partisë. (Hotel Grand, ora 17:00)