05 Dhjetor 2022

BE konfirmon mbështetjen për sektorin e energjisë në Kosovës

Prishtinë, 18 prill - Shefi i Zyrës së Bashkësisë Ervopain në Kosovë Samuel Zhbogar sot vizitoi Korporatën Energjetike të Kosovës (KEK). Në vizitën e parë të tij në KEK, Zhbogar pati mundësi të marrë informata të dorës së parë mbi situatën në fushën e prodhimit të energjisë në Kosovë dhe ishte një mundësi që të vizitonte Kosovën A. 

Shefi i Zyrës së BE-së/ Samuel Zhbogar theksoi së është i impresionuar me përpjekjet e bëra nga KEK-u dhe punëtorët e kësaj kompanie që tu ofrojnë qytetarëve të Kosovës furnizim të qëndrueshëm me energji elektrike.

Sigurisht se kjo sipas tij nuk është një detyrë e lehtë dhe ende ka shumë vend për përmirësim.

\"Një ndër to është edhe aspekti mjedisor dhe obligimi për të plotësuar standardet e BE-së për emetimet deri në vitin 2017, si dhe ndërtimi i kapacitetit të ri prodhues sa më parë që të jetë e mundur.\"

Zhbogar ka thënë se BE do të mbështesë Kosovën në përmbushjen obligimeve të saj dhe në zbatimin e standardeve të BE-së që janë pjesë e Traktatit të Komunitetit të Energjisë dhe si të tilla duhen zbatuar edhe në Kosovë.

Përkushtimi për zbatimin e standardeve të BE-së dhe për mbylljen e Kosovës A deri më 2017 është i paraqitur në mënyrë të qartë edhe në strategjinë kosovare të energjisë.

Komisioni Evropian, në bashkëpunim me Bankën Botërore, do të organizojnë një konferencë të donatorëve në vjeshtën e vitit 2012, e cila do të siguron mbështetje për sektorin e energjisë në Kosovë.

Zotimet dhe mbështetja financiare për sektorin e energjisë do të varen në masë të madhe nga ajo se sa i plotëson Kosova standardet e BE-së për energjinë, në radhë të parë nga mbyllja e Kosovës A.

BE i ka dhënë KEK-ut mbi 400 milionë euro mbështetje financiare nga viti 1999. Përveç kësaj, BE ka mbështetur projekte të ndryshme në fushën e efikasitetit të energjisë. Në vitin 2010, BE financojë tri projekte për të përkrahur realizimin e planit për efikasitetin e energjisë në Kosovë. 

Projekti i parë ishte për aplikimin e masave për efikasitetin e energjisë në pesë objekte publike në Prishtinë, Gjakovë dhe Gjilan. Projekti i dytë kishte të bënte me trajnimin dhe certifikimin e auditorëve të energjisë. I treti ishte për një fushatë të vetëdijesimit publik e cila kishte për qëllim rritjen e vetëdijesimit për efikasitetin e energjisë, për burimet e përtëritshme të energjisë dhe për mënyrën se si ato sigurojnë një furnizim më të përballueshëm me energji, duke e mbrojtur në të njëjtë kohë mjedisin.

BE ka ndarë 13.8 milionë euro për përmirësimin e shërbimeve të ngrohjes qendrore për qytetarët e Prishtinës. Ky projekt do të rris efikasitetin e sistemit të përgjithshëm të energjisë sepse ai do të përdor nxehtësinë e liruar nga termocentrali Kosova B.

Në përgjithësi, qytetarët e Prishtinës do të kenë shërbime më të mira të ngrohjes, e cila pastaj do të ulë shpenzimin e energjisë për ngrohje dhe do të lë në dispozicion më shumë energji për furnizimin e rajoneve të tjera të Kosovës.

Përveç kësaj, BE po ashtu është duke planifikuar që përmes Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim të zgjerojë mbështetjen për subvencionimin e skemës së kredisë për NVM-të për efikasitetin e energjisë.

Të gjitha këto projekte paraqesin vazhdimin e një mbështetjeje më të gjerë të BE-së për reformat energjetike në Kosovë. BE ka investuar në të kaluarën dhe do të vazhdojë të investojë edhe në të ardhmen në zhvillimin e një politike më të pastër dhe më të qëndrueshme energjetike në Kosovë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të bëjë lansimin e Protokollit Shtetëror për Trajtimin e Rasteve të Dhunës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, do të hapë ekspozitën e të burgosurve rreth rasteve të Dhunës në Familje. (Hollin e Ministrisë së Drejtësisë, ish objekti Rilindja, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)            


- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-së, ora 16:30)